AnasayfaEtiket Arşivi: Ulu Camii

Etiket Arşivi: Ulu Camii

Mardin Ulu Cami Hamamı

Mardin Ulu Cami Mahallesi’nde bulunan bu hamamı, Artuklu Sultanı Melik Salih (1312-1363) Ulu Cami’ye vakıf olarak yaptırmıştır. Hamamın kitabesi bulunmamakla beraber, vakıf kayıtlarından ve mimari yapısından XIV.yüzyılın ilk yarısına tarihlendirilmektedir. Ulu Cami’nin doğusundaki bir sokaktan basit bir kapı ve beşik tonozlu bir mekândan girilen hamam dikdörtgen bir alanı kaplamaktadır. Kesme ve moloz taştan yapılan hamamın soyunmalık kısmı yüksek kasnaklı bir ... Devamını Oku »

Melikşah Ulu Camii (Cami-i Kebir)

İslamiyetin ilk yıllarında ibadet mekanlarına, topluca namaz kılınan yer anlamında “mescid-ül-cami” denirdi (mescit, Arapçada “kişinin Allah’ın önünde secdeye geldiği yer” anlamına gelir). Zamanla sadece cami adını alan ibadet mekanları, İslam inancına göre kişinin yükümlü olduğu namaz kılma görevinin topluca yapıldığı yerlerdir. Topluca kılınması zorunlu olan bayram ve cuma öğlen namazları sadece camilerde kılınır. Cuma öğlen namazından sonra gerçekleşen, hem bir ... Devamını Oku »

Kızıltepe (Koçhisar) Ulu Camii

Mardin Kızıltepe ilçesinin kuzeybatısında bulunan Dunaysır Ulu Camisi’ni, mihrap nişi üzerindeki kitabesinden öğrenildiğine göre Artukoğulları’ndan Yavlak Arslan (1184-1200) yapımına başlamış ve kardeşi Artuk Arslan (1200-1239) tarafından 1204 yılında tamamlanmıştır. Ulu Cami dış görünüşü ve yapı detayları yönünden Meyyafarkin Ulu Camisi’ne benzerlik göstermektedir Kesme taş ve tuğladan yapılmış olan caminin doğudaki avlu duvarından camiye girilmektedir Cami mihrap duvarına paralel üç nefli ... Devamını Oku »