AnasayfaEtiket Arşivi: Mardin Köyleri

Etiket Arşivi: Mardin Köyleri

Dargeçit

Dargeçit, ülkemizde eski ve yeni uygarliklarin iç içe yasadigi nadir ilçelerden biridir. Yukari Mezopotamya uygarliginin merkezlerinden olan Dargeçit, kurulus yeri ve mimari özellikleri olarak dünyada esine çok az rastlanan bir yapiya sahiptir. Hiristiyanlik öncesi ve sonrasi çaglara ait uygarlik eserlerin, Türk Islam kültürü ile kaynasarak günümüze kadar gelmesi,güzel bir sentezin ifadesi olarak görülebilir. Dargeçit ve havalisine ait elde mevcut tarihi ... Devamını Oku »

Derik

Mazıdağı,Viranşehir ve Kızıltepe ilçeleri ile sınır komşusu olan Derik yaklaşık olarak 1390-1400 yıllarında Térka aşiretinin bir kolu olan Davutoğulları (Mala Dawıdé Kalo) ve Kayıhanlılar (Mala Qeya) tarafından kurulmuştur. Halen Derik’in ilk kurulduğu mehallere Gare Rezé Déwıd ve Mérga Keya denilmektedir. Derik ilçesi, Diyarbakır yöresinde astığı astık, kestiği kestik olan Çıplak Haso adında bir miri öldürmeleri sonucu oluşan kan davası yüzünden ... Devamını Oku »

Kızıltepe

Kızıltepe, kuruluş tarihi milattan önceki yıllara dayanır. Bu tarih, tarihi eserler ve bugün harabe haline gelmiş eski yerleşim merkezlerinde bulunan kalıntılara dayanır. M.S. 1200 yıllarında Artuklular tarafından yapılan ve günümüzde halen ibadete açık olan tarihi camii bu bilgileri doğrulamaktadır. Yapılan araştırmalara göre, şehir bir çok kez savaşlar sonucunda harabeye dönüşüp yer değiştirmiştir. Buna göre ilk yerleşim alanı bugünkü şehir merkezinin ... Devamını Oku »

Mazıdağı

Mazıdağı ilçesinin tarihi özel olarak araştırılmamış ancak yakın çevresindeki büyük yerleşim yerlerinin tarihinden elde edilen bilgiler ışığında açıklanabilmektedir. Buna göre ilçe merkezinin bir yerleşim yeri olması Bizanslılara kadar uzanmaktadır. İlçenin eski adı ” Şamrah ” olup yerleşim yerinin Şam yolu üzerinde olması nedeni ile bu ismi almıştır. İlçenin 3 Km güneybatısındaki sarp bir tepenin üzerinde kalıntılarına rastlanan Safran Kalesi ve ... Devamını Oku »

Midyat

Midyat, “Turabdin” diye adlandırılan bölgenin merkezi konumundadır. İlçenin ismi ve ilk kuruluşu hakkında, değişik görüşler bulunmaktadır. Bazı kaynaklara göre, ilçenin adı bir çok değişimlerden sonra Farsça, Arapça ve Süryanice karışımından meydana gelmiş “Ayna” anlamına gelmektedir. Başka bir rivayete göre de Midyat, Mağaralar Kenti anlamına gelen “ Matiate” kelimesinden ismini almıştır. Bu görüşü ileri sürenler, “Matiate” isminin Asur yazıtlarında M.Ö. 9.Yüzyılda ... Devamını Oku »