AnasayfaEtiket Arşivi: Mardin Konakları

Etiket Arşivi: Mardin Konakları

Dara Konağı

Mardin’in son 800 yıllık tarihine tanıklık etmiş ve dimdik ayakta durmayı başarmıştır bir konak. Şirin ama iddialı duruşuyla misafirlerine Mezopotamya’nın konukseverliğini ve sıcaklığını yaşatacaktır. Odalarında; sanatkârların sabırla işlediği taşlarla geçmişe yolculuk yapacak, terasında ise muhteşem Mardin Kalesi’ni ve Mezopotamya’nın sonsuz dinginliğini yaşayacaksanız. Odalar isimlerini; Mardin tarihinde iz bırakmış medeniyetlerden almaktadır. 2 single, 5 double, 1 triple ve 2 suit odamız ... Devamını Oku »

Turabdin Konak

Mardin’in merkezindeki Turabdin Konak geleneksel mimariye sahip bir taş binada bulunuyor. Konak, konuklarına TV ile donatılmış klimalı odalar ve ücretsiz Wi-Fi erişimi sunmaktadır. Tur Abdin Konak’ın tüm odaları geleneksel tarzda şık bir dekora sahiptir. Odaların her birinde duşlu bir özel banyo bulunmaktadır. Tur Abdin’de geleneksel tarzda günlük kahvaltı servis edilir. Kahvaltı keyfinizi terasta ya da kapalı restoranda yapabilirsiniz. Ayrıca kent ... Devamını Oku »

Firdevs Köşkü

Yakın zamanlara kadar mevcut olan kitabesine göre Melik Salih Necmeddin Mahmud’a (1312-1364) mal edilmekteyse de Kâtib Ferdi’nin, XIII. yüzyılın sonu ile XIV. yüzyılın başlarında yaşayan Melik Mansur Necmeddin b. Karaaslan için, ”Yaz aylarını Firdevs Köşkü‘nde geçirirdi” demesinden binanın daha önce yapılmış olabileceği ihtimali de ortaya çıkmaktadır; kesinlikle bilinen husus bir Artuklu eseri olduğudur. Mardin’de Nusaybin’e giden yol üzerinde vali konağının ... Devamını Oku »

Tokmaklar Ailesi Evi

Yenikapı Mahallesi’nde, Emineddin Külliyesi’ne yakın bir yamaçta, bir grup Süryani evinin arasında Mardin’in büyük evlerinden birisi olan Tokmaklar evi yer alır. Yapı, zemin kat ile birlikte beş katlıdır. Bu bölgedeki arazi eğiminin ve parsel derinliğinin fazla olması evdeki kat adedini artırmış ve tasarımın teraslamalar biçiminde gerçekleşmesine neden olmuştur. Her kattaki yapılanmada, mekânlar terasların kuzey kenarında yer almış ve yapı adasının ... Devamını Oku »

Şahkulubey Konağı

Ermeni mimar Lole’nin eseri olan bu evin Cumhuriyet Meydanı’ndan Savurkapı’ya doğru çıkarken Birinci Cadde’nin hemen kuzeyinde bulunan fasadı şoransa müze binasından esinlenerek düzenlenmiştir. Arazi eğimine oturtularak ve 3 katlı olarak yapılmış olan bu ev 2040 m2’lik bir alanı kaplamaktadır. Ev, arazi sahibi olan Çerme ailesinin büyümesine paralel olarak üç safhada tamamlanmıştır. Evi, Rafi Tomas Çerme bitirmiştir. Devamını Oku »