AnasayfaEtiket Arşivi: Mardin Kiliseleri

Etiket Arşivi: Mardin Kiliseleri

Mort Şmuni Kilisesi

Kilisenin yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte mimari açıdan Kırklar Kilisesi ile benzeşmesinden dolayı 6. yüzyıldan kalma bir eser olduğu düşünülür. İsmini, Tanrı’ya olan inancından vazgeçmediği için yedi çocuğuyla birlikte öldürülen ve azize ilan edilen Mort Şimuni’den almıştır. Mardin imalatı olan dövme demir parçalarla ve iri çivilerle kaplı ceviz kapıları, bölgede başka bir benzeri olmayan Kilise’nin orta mezbahındaki ahşap kduşkudşini ... Devamını Oku »

Mardin’de Bulunan Anıtsal Yapılar

Doğal güzelliklere, eşsiz tarihi ve kültürel zenginlere ev sahipliği yapan Mardin, birçok uygarlıklara beşiklik etmiş gizemli bir kenttir. Sahip olduğu kültürel değerleri, farklı kültürleri ve dinleri birarada barındırması, açıkhava müzesi olması görünümüyle dünyada Venedik ve Kudüs ile birlikte sayılı 3 sit kentten birisidir. Mardin biri eski, diğeri yeni iki kenti bir arada barındırıyor. Eski kent, SİT alanı ilan edildi ve ... Devamını Oku »

Mor Mihayel Kilisesi ve Burç Manastırı

Mardin’deki Mor Mihayel Kilisesi ve Burç Manastırı 185 yılında inşa edildiği tahmin ediliyor. Kilisede daha eski dönemlere ait bölümler mevcut olmakla birlikte fazla bir bilgi bulunmamaktadır. Mardin’e yolunuz düşerse Yeniyol Caddesi’nin alt tarafında yer alan bu kiliseyi ziyaret etmeyi unutmayın. Devamını Oku »

Mor Behirmiz Kilisesi (Şar)

Mor Behirmiz Kilisesi Şar mahallesinde yer alır ve yapım tarihinin 6. yüzyıla kadar geri gittiği düşünülür. 1552 yılına kadar Nasturi Metropolitlik Merkezi olarak kullanılmış olup,bu tarihten itibaren Keldani Katolik cemaatine geçmiştir. Kilise günümüzde de Keldani Katolik cemaatine bağlıdır. Kubbesi, dışarıdan sekizgen görünümdedir. Devamını Oku »

Meryem Ana Kilisesi ve Patrikhane

1860 yılında Patrik Antuan Semheri tarafından yaptırılan Kilise 21 sütun üzerine oturtulmuştur. Kilise’de: Kemer, yuvarlak taş sütunlar ve avluda korkuluklar yer alır. Patriğin oturma yeri ve İncil vaaz yeri, üzüm salkımlı motiflerinin ahşap el işçiliği ile bambaşka bir görünüm sergilemektedir. Kilisenin “Varnadrun, Baharan “koro balkonu aküstiktir. Patrikhane, 1895 yılında Antakya Patriği İgnatios Benham Banni tarafından inşa ettirilmiştir. 1988 yılında Kültür ... Devamını Oku »