AnasayfaMardin Gezilecek YerlerMungan Ailesi Evi
Mungan Ailesi Evi

Mungan Ailesi Evi

Savurkapı Mahallesi’nde bir grup ev, günümüzde Munganlar olarak da tanınan Hacı Kermo ailesine aittir. Hacı Kermo, 17. yüzyılın ortalarında Suriye’den gelerek Mardin’e yerleşen ailenin ilk üyesidir. Hacı Kermo’nun yaptırdığı savına bağlı olarak bu evin zemin kat kuruluşunun 17. yüzyıl ortalarında gerçekleştiği söylenebilir.

Yapı zemin kat ile birlikte üç katlıdır. Ancak çeşitli noktalarda bazı merdivenler ile ulaşılan ara katlar da bulunmaktadır. fiehrin bu bölgesindeki arazi eğiminin az olması, birinci ve ikinci katların zemin kat üstünde yükselmesine neden olmuştur. Bununla birlikte eve üç farklı kottan giriş yapılmıştır.

Cephe biçimlendirmesinde zemin kattan üst katlara doğru bir farklılaşma söz konusudur. Zemin ve birinci katta yalın biçimlenmeye sahip pencere ve kapılar, revak ya da eyvan kemerleri son iki katta çeşitli motişerle bezenmiştir. Halen Mungan ailesinin kullandığı yapı, birçok ailenin oturması nedeniyle çeşitli bölümlere ayrılmış, bazı yarı açık mekânlar kapatılmış ve ekler yapılmıştır.

  • Harita