AnasayfaMardin Gezilecek Yerler

Mardin Gezilecek Yerler

Kız Meslek Lisesi

16. yüzyılda vakıf kayıtlarında rastlanan ve 13. yüzyılın sonlarında Melik Mahmut Karaaslan Artuklu tarafından yaptırılmış olup, bugün ayakta olmayan Muzafferiye Medresesi arazisi üzerine 1898 senesinde bir Rüştiye Mektebi yapılmıştır. Rüştiye binası sonradan lise, ardından kız öğretmen okulu ve en son ticaret lisesi olarak kullanılmıştır. Bina görkemli taş işçiliğiyle Mardin’in simgelerinden biri haline gelmiş olan anıtsal bir kapının arkasında yer almaktadır. ... Devamını Oku »

Kervansaray (Surur Hanı)

Ana caddenin üzerinde durumunu kısmen koruyabilmiş olarak ayakta olan 17. – 18. yüzyıllarda yapılmış olabileceği düşünülen Kervansaray, dikdörtgen bir avlu etrafında, iki katlı revaklı mekânlardan meydana gelmiştir. Cadde üzerinde, girişin iki yanında beşer dükkân mevcuttur. Zaman içerisinde planı üzerinde birçok değişiklik yapılmıştır. Yakın geçmişte restorasyonu tamamlanan yapının içinde restoran ve kafe hizmetleri verilmektedir.   Devamını Oku »

Eski PTT Binası (Şahtana Ailesi Evi)

Cadde üstünde Şehidiye Medresesi’inin tam karşısında yer alan konak, 1890 yılında Mimarbaşı Lole tarafından, Mardin’in önde gelen ailelerinden Şahtanalar için yapılır. Söylenceye göre Şahtana Ailesi’nden bir genç Ömerli’de yaşayan bir kızı sever ve onunla evlenmek ister. Ancak kız, kendisi için Mardin’deki en büyük evin yapılması şartıyla bu teklifi kabul eder. Böylece, Mardin’deki en büyük U planlı evlerden biri olan Şahtanalar’ın ... Devamını Oku »

Mungan Ailesi Evi

Savurkapı Mahallesi’nde bir grup ev, günümüzde Munganlar olarak da tanınan Hacı Kermo ailesine aittir. Hacı Kermo, 17. yüzyılın ortalarında Suriye’den gelerek Mardin’e yerleşen ailenin ilk üyesidir. Hacı Kermo’nun yaptırdığı savına bağlı olarak bu evin zemin kat kuruluşunun 17. yüzyıl ortalarında gerçekleştiği söylenebilir. Yapı zemin kat ile birlikte üç katlıdır. Ancak çeşitli noktalarda bazı merdivenler ile ulaşılan ara katlar da bulunmaktadır. ... Devamını Oku »

Firdevs Köşkü

Yakın zamanlara kadar mevcut olan kitabesine göre Melik Salih Necmeddin Mahmud’a (1312-1364) mal edilmekteyse de Kâtib Ferdi’nin, XIII. yüzyılın sonu ile XIV. yüzyılın başlarında yaşayan Melik Mansur Necmeddin b. Karaaslan için, ”Yaz aylarını Firdevs Köşkü‘nde geçirirdi” demesinden binanın daha önce yapılmış olabileceği ihtimali de ortaya çıkmaktadır; kesinlikle bilinen husus bir Artuklu eseri olduğudur. Mardin’de Nusaybin’e giden yol üzerinde vali konağının ... Devamını Oku »