AnasayfaMardin Dini MekanlarMardin Kiliseleri

Mardin Kiliseleri

Mor Efrem Manastırı

Diyarbakırkapı Mahallesi’nde Süryani Katolik cemaatine ait bir manastırdı.  Deyrülzafaran Manastırı’na benzeyen mimari üslubuyla çok geniş bir alana yayılan manastırın güney kesiminin hemen bitişiğinde büyük bir kilisesi de vardır. 1884 -1933 yılları arasında faal olan manastır, bu tarihten sonra 12 yıl askeri hastane olarak kullanılmıştır.  Manastır da kilise de bugün hizmet dışıdır. Devamını Oku »

Mort Şmuni Kilisesi

Kilisenin yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte mimari açıdan Kırklar Kilisesi ile benzeşmesinden dolayı 6. yüzyıldan kalma bir eser olduğu düşünülür. İsmini, Tanrı’ya olan inancından vazgeçmediği için yedi çocuğuyla birlikte öldürülen ve azize ilan edilen Mort Şimuni’den almıştır. Mardin imalatı olan dövme demir parçalarla ve iri çivilerle kaplı ceviz kapıları, bölgede başka bir benzeri olmayan Kilise’nin orta mezbahındaki ahşap kduşkudşini ... Devamını Oku »

İzozoel Kilisesi

Midyat’ın Altıntaş (Keferze) köyünde bulunan bu kilise, köyün kuzeyindeki en yüksek noktaya yerleşmiştir. Kilisenin görkemli konumunu vurgulayan çan kulesi Midyat’taki taş işçiliği ve işlemeciliğinin en güzel örneklerinden birisidir. Bir inanışa göre, bu kilise Mor Gabriel Manastırının mimarı Şufnayn’ın oğulları mimar Theodosius ve Theodore tarafından 6. yüzyıl başlarında inşa edilmiştir. Ancak bu kilisenin Turabdin’in parlak dönemlerini yaşadığı 8.yüzyılda yapıldığı da iddia ... Devamını Oku »

Mor Estafanos Kilisesi

Midyat’ın Güngören (Keferbe) Köyünde yer almaktadır. Kilisenin güneyinde,doğusu mihrap tarafından kapatılan,yazlık kilise niteliğindeki iç avlu uzanır. Ana kilisenin kuzeyine yüksek tonozlarla ona bağlanan ve vaftizhane olarak kullanılan Vaftizci Mor Yuhanon Kilisesi yerleşmiştir. Kilisenin naosa açılan kapının solundaki yazıtta 778/79 tarihleri okunmaktadır. Mor Stefanos Kilisesinin içi klasik anlamda zariftir. Doğu batı yönünde yerleştirilmiş uzun orta nefiyle Turabdin bölgesindeki en güzel köy ... Devamını Oku »

Mor Mihayel Kilisesi ve Burç Manastırı

Mardin’deki Mor Mihayel Kilisesi ve Burç Manastırı 185 yılında inşa edildiği tahmin ediliyor. Kilisede daha eski dönemlere ait bölümler mevcut olmakla birlikte fazla bir bilgi bulunmamaktadır. Mardin’e yolunuz düşerse Yeniyol Caddesi’nin alt tarafında yer alan bu kiliseyi ziyaret etmeyi unutmayın. Devamını Oku »