AnasayfaMardin Dini Mekanlar

Mardin Dini Mekanlar

Mor Efrem Manastırı

Diyarbakırkapı Mahallesi’nde Süryani Katolik cemaatine ait bir manastırdı.  Deyrülzafaran Manastırı’na benzeyen mimari üslubuyla çok geniş bir alana yayılan manastırın güney kesiminin hemen bitişiğinde büyük bir kilisesi de vardır. 1884 -1933 yılları arasında faal olan manastır, bu tarihten sonra 12 yıl askeri hastane olarak kullanılmıştır.  Manastır da kilise de bugün hizmet dışıdır. Devamını Oku »

Mort Şmuni Kilisesi

Kilisenin yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte mimari açıdan Kırklar Kilisesi ile benzeşmesinden dolayı 6. yüzyıldan kalma bir eser olduğu düşünülür. İsmini, Tanrı’ya olan inancından vazgeçmediği için yedi çocuğuyla birlikte öldürülen ve azize ilan edilen Mort Şimuni’den almıştır. Mardin imalatı olan dövme demir parçalarla ve iri çivilerle kaplı ceviz kapıları, bölgede başka bir benzeri olmayan Kilise’nin orta mezbahındaki ahşap kduşkudşini ... Devamını Oku »

Kasımiye Medresesi

Akkoyunlu Hükümdarı Cihangir oğlu Kasım Padişah Mardin’e atandığı zaman şehri onarmak için hummalı bir faaliyete başlar. Bu özverili çalışmasını taçlandıran ve günümüze kadar mükemmel yapısıyla ayakta durabilen bu çok amaçlı medreseyi yaptırmıştır (1469) Tuğlu tonozlu revaklar ve yanlara doğru derin tonozlarla genişletilmiş tromp kubbeli Cami, revaklı avluda büyük eyvanın selsebilli kanallarda ortadaki havuza bağlanmıştır. İki teras üzerine iki katlı medrese, ... Devamını Oku »

Zinciriye (Sultan İsa) Medresesi

Medrese Mahallesinin kuzeyinde yer alan Zinciriye Medresesi 1385 yılında Melik Necmeddin İsa Bin Muzaffer Davut Bin El Melik Salih tarafından yaptırılmıştır. Timur ve ordusuyla mücadele etmiş olan Melik İsa bir süre bu medresede hapsedilmiştir. Medresenin girişindeki taş işlemeler dikkat çekicidir. İki avlulu ve iki katlı olup, avlunun dışında kalan mekanlarla iyice yayılmış, dilimli kubbeleriyle uzaktan dikkati çeker. Medresede Sultan İsa ... Devamını Oku »

Sıtti Radiviyye (Hatuniyye) Medresesi

Mardin il merkezinin kuzeyindeki Gül Mahallesi’nde bulunan bu medreseyi Artuklu Sultanlarından Necmeddin Alpi’nin eşi Sitti Razviye (Radviyye) yaptırmıştır. Yapının kitabesi bulunmamakla beraber 1177-1185 arasında yapıldığı sanılmaktadır. Günümüze gelen kalıntılarından medresenin iki eyvanlı, revaklı avlulu ve iki katlı olduğu, köşelerine de kubbeli türbe kısımlarının yerleştirildiği anlaşılmaktadır. Bu plan tipi Anadolu medrese mimarisinin gelişiminin XIII.yüzyılda belirlenmeye başladığını da göstermektedir. Medrese çeşitli dönemlerde ... Devamını Oku »