AnasayfaMardin Hakkında BilgilerMardin Mutfağı
Mardin Mutfağı

Mardin Mutfağı

Mardin mutfağı özelliğini, gelmiş geçmiş uygarlıkların kültür birikiminden, yörede yetişen baharatların çeşitliliğinden, et ile bulgurun ve çeşitli sebzelerin nefis uyumundan, yemekler yapılırken gösterilen özenden ve hazırlık süresinin uzun bir zaman dilimine yayılmasındaki mistik havadan almaktadır. Tarçın, kişniş, mahlep, zencefil, yenibahar, sumak, pul biber ve badem Mardin Mutfağı’na zenginlik katan malzemelerdir.

Mardin’e özgü yemekler arasında kaburga dolması (İçi pilavla doldurulmuş kuzu kaburgası), makluba (kuzu eti, patates, patlıcan ve prinçten yapılan baharatlı bir yemek çeşidi), Şam Böreği olarak da anılan sembusek (Kapalı lahmacun), ikbebat/kitel raha (Haşlanmış içli köfte), irok (Kızartılmış içli köfte), kibbeh (İşkembe dolması), lebbeniyye (Yoğurtlu buğday çorbası), alluciye (Ekşili erik yahnisi), incasiye (Pekmezli erik tavası) sayılabilir. İmlebbeys (Badem şekeri), leblebi, ihbeys kavi (Bir çeşit peksimet), keşkek, zerde, cevizli sucuk, kiliçe (Süryani çöreği), helva çeşitleri, cevizli tatlılar Mardin Mutfağı’nın diğer lezzetlerindendir.

Ayrıca üzüm bölgesi olan Mardin’de şıra, pekmez ve Süryani şarabının tadı başkadır. Zahametli bir hazırlama süreci olan mırra ise Mardin’e özgü bir kahvedir.

  • Galeri