AnasayfaMardin Hakkında BilgilerMardin Geleneksel El Sanatları
Mardin Geleneksel El Sanatları

Mardin Geleneksel El Sanatları

Kentin mimari dokusunu belirleyen, Mardin ve Midyat’taki taş ustalarına has taş işçiliği, kuyumculuk ve Mardin ve Midyat ile anılan telkâri gümüş işçiliği (Gümüşün eritilerek farklı kalınlıkta çekilmiş teller haline getirilerek işlenmesi) yöreye özgü en önemli el sanatlarındandır.

Kök boya kullanılarak el yapımı tahta kalıplarla yapılan desen basma sanatı olan basmacılık ise kent kültüründe ayrı bir yer tutar. Çok eskilere dayanan bu sanat birkaç kuşaktır bu işi yapan tek bir aile tarafından sürdürülmektedir. Nasra Şemmas Hindi, bu çok eski teknikle kiliseler için perdeler yapmaktadır.

Semercilik de, şehrin dokusundaki dar ve yokuşlu sokaklar nedeniyle ulaşım genelde at, katır ve eşekle yapıldığı için çok gelişmiştir. Bunların yanı sıra ahşap işçiliği, testicilik, demircilik, bakırcılık, kalaycılık, iğne oyası, Midyat el nakışı, tohum iğnesi, yorgancılık, oyacılık, boyacılık (sibbeğ), dericilik (dabbağ, sabunculuk, dokumacılık, keçecilik, kakmacılık, sedef işlemeciliği gibi yöreye has el sanatları eski çağlardan beri yapılmaktadır.

  • Galeri