AnasayfaMardin Gezilecek YerlerEski PTT Binası (Şahtana Ailesi Evi)
Eski PTT Binası (Şahtana Ailesi Evi)

Eski PTT Binası (Şahtana Ailesi Evi)

Cadde üstünde Şehidiye Medresesi’inin tam karşısında yer alan konak, 1890 yılında Mimarbaşı Lole tarafından, Mardin’in önde gelen ailelerinden Şahtanalar için yapılır. Söylenceye göre Şahtana Ailesi’nden bir genç Ömerli’de yaşayan bir kızı sever ve onunla evlenmek ister. Ancak kız, kendisi için Mardin’deki en büyük evin yapılması şartıyla bu teklifi kabul eder. Böylece, Mardin’deki en büyük U planlı evlerden biri olan Şahtanalar’ın konağı inşa edilir.

İki katlı olan binaya güneydeki kapıdan girilir.Giriş katı ve üst katı bir avlunun çevresinde U şeklinde dizilmiş revaklar, eyvanlar ve odalardan meydana gelir. Kapı ve pencere sövelerinde, iç mekânlarda yer alan nişlerde ve mihrabiyedeki ince taş işçiliği dikkat çekicidir.

1930’ların sonlarında Memleket Hastanesi olarak kullanılan yapı, daha sonra Palas Otel olur.Otele dönüştürülünce şu anda yapının ortasında bulunan kapı arabaların girebilmesi için açılır. 1953’te Şahtanalar’dan satın alınan konak PTT tarafından kullanılmaya başlanır ve ortadaki kapı küçültülmüştür.

  • Galeri
  • Harita